Slovakya Parsiyel Komple İthalat ve İhracat Taşımaları

Türkiye’den Slovakya’ya Komple ve Parsiyel Taşımacılık

Fevzi Gandur Logistics olarak ülkemiz ile Slovakya arasında büyük bir ivmeyle yükselen ticaret hacmi ve potansiyel hedefler doğrultusunda taşımalar gerçekleştiriyoruz. Türkiye’den Slovakya’ya hem komple hem de parsiyel olarak tüm yüklerinizi güvenle taşıyoruz. Sürdürülebilir lojistik anlayışımız ve çevre dostu araçlarımızla Slovakya’ya nakliyat konusunda çözüm ortaklığı yapıyoruz. Uluslararası taşımacılık operasyonlarımızda stratejik bir ülke olan Slovakya, Türkiye’den Avrupa’ya giden yollar üzerinde coğrafi açıdan önemli bir merkez konumundadır. 70 yılı aşkın deneyim ve müşteri odaklı yaklaşımımızla Slovakya’ya gidecek olan tüm yükleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Fevzi Gandur Lojistik olarak Slovakya ithalat ve ihracat yüklerinizde hizmetinizdeyiz.

Türkiye’den Slovakya’ya İhracat

2018 Ocak ayı itibarıyla Türkiye’de faaliyet gösteren 45 Slovak firması, ülkemize toplamda 24 Milyon Dolarlık yatırımda bulunmuşlardır. Türkiye’den Slovakya’ya ihracat kalemleri arasında otomotiv, makine, elektrikli aletler, tekstil, bakır ve sebze-meyve ürünleri başı çeken ürünlerdir. Ülkemizin Slovakya’ya olan ihracatı 387 Milyon Dolar civarındadır.

Türkiye’nin Slovakya’dan İthalatı

Türk şirketler tarafından Slovakya’ya gerçekleşen yatırımların toplam değeri 1 Milyon Dolar seviyesindedir. Türk iş insanlarının Slovakya’ya yaptıkları yatırımlar genellikle Bratislava ve Kosice şehirlerinde, küçük ölçekli yerel tekstil firmalarına yönelik olarak gerçekleşmektedir. Slovakya’dan ithal ettiğimiz ürünlerde, listenin ön sıralarında demir-çelik, elektrikli makine ve aletler, otomotiv ve plastik ürünler yer bulmaktadır. 2017 yılı itibarıyla Türkiye’nin Slovakya’dan ithalatı 895 Milyon Dolar olmuştur.

Türkiye ile Slovakya Arasındaki Ekonomik İlişkiler

Slovakya, 1 Ocak 1993 tarihinde bağımsızlığını ilan ettikten sonra gerçekleştirdiği reformlarla birlikte ekonomik açıdan büyük bir gelişme yaşamıştır. Önce NATO’ya sonrasında da Avrupa Birliği’ne üye olan Slovakya ile ülkemiz arasındaki mevcut ticari anlaşmalar güncellenerek, iki ülke arasındaki ekonomi de farklı bir boyutta ilerlemeye başlamıştır. Türkiye ile Slovakya arasında 1,3 Milyar Dolar’a ulaşan ortak ticaret hacminin yakın gelecekte daha da yükselmesi hedeflenmektedir. İki ülke arasındaki konum avantajından kaynaklı ulaşım kolaylığı ve gelişmekte olan ikili ilişkilerin beraberinde gerçekleşen yatırımlar, Slovakya ile Türkiye arasındaki ihracat ve ithalat potansiyelini genişletmektedir.