Polonya Parsiyel Komple İthalat ve İhracat Taşımaları

Polonya’ya Komple ve Parsiyel Taşımacılık

Fevzi Gandur Logistics olarak, Polonya’ya ihracat taşımalarında fark yaratıyoruz. Polonya’ya komple ve parsiyel olarak her türlü yükünüzü güvenle taşımanın yanı sıra, her türlü talebinize karşı ulaşılabilir kalmaya özen gösteriyoruz. Bu sayede ülkemize ticaret anlamında katkı sağlarken, bölgede bulunan network ağımızla da müşterilerimize fayda sağlıyoruz. Ayrıca Polonya taşımalarında müşterilerimize hızlı fiyat ve ekonomik fiyat teklifi sunabiliyoruz.

Fevzi Gandur Lojistik olarak Polonya ithalat ve ihracat yüklerinizde hizmetinizdeyiz.

Türkiye’den Polonya’ya İhracat

Ekonomi Bakanlığı’nın verilerine göre ülkemizde, Polonya sermayeli 136 firma ve 3 irtibat bürosu hizmet vermektedir. 2002-2017 arası dönemde Polonya’nın ülkemizdeki yatırımları toplamda 36 Milyon Dolar’a ulaşmıştır. Ülkemiz, Polonya’ya genellikle motorlu taşıtlar, tekstil ve hazır giyim ürünleri, elektrikli makineler, yaş meyve-sebze, mücevher, tütün ve beyaz eşya ihraç etmektedir. 2018 yılındaki verilere göre Türkiye’den Polonya’ya 3 Milyar 348 Milyon Dolarlık ihracat gerçekleşmiştir.

Türkiye’nin Polonya’dan İthalatı

Polonya’daki Türk yatırımlarının toplamı 74 Milyon Dolar olarak görülmektedir. Önde gelen Türk markaları, Polonya’yı cazip bir ülke olarak görmekte ve yatırımlarına devam etmektedirler. Polonya’dan ülkemize dizel-yarı dizel motorlar, karayolu taşıtları için parçalar ve otomatik bilgi işlem makineleri ithal edilmektedir. 2018’de Türkiye, Polonya’dan 3 Milyar 102 Milyon Dolarlık ithalat yapmıştır.

Türkiye ile Polanya Arasındaki Ekonomik İlişkiler

Türkiye-Polonya ilişkileri, 605 yıllık bir geçmişe sahiptir. Türkiye ile Polonya arasındaki ticari ilişkiler, 9 Eylül 1977 tarihinde imzalanan Karayolu Taşımacılığı Anlaşması ile başlamıştır. Türkiye ile Polonya arasında 15 ticari anlaşma bulunmaktadır. Polonya, gelişmeye devam eden kara yolu ağı, demir yolu yatırımları, Baltık Denizi’nde bulunan limanları ve teknolojik altyapısı ile lojistik sektörü açısından ulaşımı kolay bir ülkedir. Avrupa Birliği yapısal fonlarından en çok destek alan ülke olan Polonya, global yatırımlar için de en ilgi çeken ülkeler arasında yer almaktadır.

TÜİK verilerine göre iki ülke arasındaki ticaret hacmi, 2017 yılında yüzde 10,5 oranında artarak 6 milyar 518 Milyon Dolar olmuştur. 17 Ekim 2017’de Varşova’da gerçekleşen Polonya–Türkiye İş Forumu’nda önümüzdeki 5 yıl için ülkeler arasındaki yeni ticaret hacmi 10 Milyar Dolar olarak hedeflenmiştir.