Macaristan Parsiyel Komple İthalat ve İhracat Taşımaları

Macaristan’a Komple ve Parsiyel Taşımacılık

Macaristan, coğrafi konumu itibarıyla Avrupa’ya ulaşımda en önemli ülkeler arasında yer alıyor. Fevzi Gandur Logistics olarak, Macaristan taşımalarında her türlü yükünüzü hızlı ve güvenli bir şekilde teslimat noktasına ulaştırıyoruz. En yoğun taşıma hatlarımızın başında gelen Macaristan’a ihracat ve bu ülkeden Türkiye’ye ithalat taşımalarında uzun yıllara dayanan bir tecrübeye sahibiz. Bu sayede zamandan tasarruf sağlarken, en kaliteli şekilde hizmet verebiliyoruz. Macaristan’a parsiyel ve komple yüklerinize uygun araçlarımızla hizmet veriyor, tüm planlamalarımızı transit sürelere göre yapıyoruz.

Fevzi Gandur Lojistik olarak Macaristan ithalat ve ihracat yüklerinizde hizmetinizdeyiz.

Tükiye’den Macaristan’a İhracat

Ekonomi Bakanlığı’nın verilerine göre ülkemizde, Haziran 2018 itibarıyla ülkemizde 81 Macaristan sermayeli firma ve 8 irtibat bürosu bulunuyor. Son 15 yıllık dönemde, Macaristan’ın Türkiye’deki doğrudan yatırımları yaklaşık 29 Milyon Dolar seviyesine ulaşmıştır. Macaristan sermayeli firmalar genellikle ticaret, turizm, enerji, kimyasal ürünler, cam ve cam ürünleri ve gıda alanlarında faaliyet göstermektedir. Türkiye’den Macaristan’a yapılan ihracatta otomobil, tekstil, eşya taşımaya mahsus motorlu araçlar, demir ve çelik eşya ürünleri ön plana çıkmaktadır. 2018 yılında Türkiye’nin Macaristan’a ihracatı 1 Milyar 156 Milyon Dolar seviyesinde gerçekleşmiştir.

Türkiye’nin Macaristan’dan İthalatı

Macaristan’daki doğrudan Türk yatırımları 49 Milyon Dolar seviyesine ulaşmıştır. Macaristan’da faaliyet gösteren Türk firmaları başta tekstil, inşaat malzemeleri, mücevherat ve gıda gibi alanlarda faaliyet göstermektedirler. Macaristan’dan Türkiye’ye ithalat kalemleri ise büro için malzemeler, büyükbaş hayvan, mısır, kauçuk lastik ürünleri olarak sıralanmaktadır. 2018’de Türkiye’nin Macaristan’dan ithalatı 1 Milyar 395 Milyon Dolar’dır.

Türkiye ile Macaristan Arasındaki Ekonomik İlişkiler

Türkiye ile Macaristan arasındaki ticari ilişkiler, 28 Haziran 1966 tarihinde imzalanan İkili Hava Ulaştırma Anlaşması’na dayanmaktadır. 12 Mayıs 2005 tarihinde Budapeşte’de Türkiye ile Macaristan Arasında Ekonomik İşbirliği Anlaşması imzalanmıştır. Ayrıca her yıl karşılıklı olarak üst düzey ziyaretler gerçekleştirilmektedir.

Türkiye ile Macaristan arasındaki ticaret hacmi, 2018 yılında 2 milyar 551 Milyon Dolar olarak gerçekleşmiştir. 2018 yılında gerçekleşen Türkiye-Macaristan İş Forumu’nda iki ülke arasındaki yeni ticaret hedefi 5 Milyar Dolar olarak belirlenmiştir.