İsviçre Parsiyel Komple İthalat ve İhracat Taşımaları

İsviçre’ye Komple ve Parsiyel Taşımacılık

Fevzi Gandur Logistics olarak, etkin acente ağımız ve tecrübemizle İsviçre’ye ihracat ve ithalatta karayolu, havayolu ve denizyolu ile taşımalar gerçekleştiriyoruz. İsviçre parsiyel taşımalarda transit sürelere bağlı kalarak zamanında teslimat yapıyoruz. Bununla birlikte İsviçre komple taşımalarında da fark yaratarak yükünüzü güvenle ulaştırıyoruz. Ayrıca merkezi Basel’de bulunan ve yük sahibi ile nakliyeciyi online olarak ortak platformda buluşturan Frachtbox Global ile işbirliğimiz sayesinde İsviçre’ye yapılan tüm taşımalarda hız ve verimlilik sağlıyoruz.

Fevzi Gandur Lojistik olarak İsviçre ithalat ve ihracat yüklerinizde hizmetinizdeyiz.

Türkiye’den İsviçre’ye İhracat

2002’den bugüne ülkemizde faaliyet gösteren 900’e yakın İsviçre sermayeli firmanın toplam yatırımları 2,5 Milyar Dolar bandına yükselmiştir. Türkiye’den İsviçre’ye genellikle altın, kıymetli veya yarı kıymetli taşlar, motorlu kara taşıtları, petrol yağları, ilaç, alüminyum saclar, yatak ve masa örtüsü, tuvalet, mutfak bezleri ve kabuklu meyveler ihraç ediliyor. Bunun dışında İsviçre’ye ihracatta tarım ve gıda ürünleri de önemli bir yere sahip. Bunlar arasında hurma, incir, avokado, kuru üzüm, kuru kayısı, kuru incir, gofret, bisküvi çeşitleri, unlu mamuller, makarnalar, donuk ürünler, yaş sebze ve meyveler de bulunuyor. 2017 yılında İsviçre’ye ihracatımız 888 Milyon Dolar olmuştur.

Türkiye’nin İsviçre’den İthalatı

2002-2016 yılları arasında İsviçre’deki Türk yatırımlarının toplamı 760 Milyon Dolar’a ulaşmıştır. Ülkemizin İsviçre’den gerçekleştirdiği ithalatta ham veya yarı işlenmiş altın, saatler, lif ve iplik üretim makineleri ve medikal ürün grupları öne çıkmaktadır. 2017 rakamlarına göre Türkiye’nin İsviçre’den ithalatı 6 Milyar 900 Milyon Dolar seviyesindedir.

Türkiye ile İsviçre Arasındaki Ekonomik İlişkiler

Türkiye – İsviçre ilişkileri, 1 Ekim 1925 tarihinde imzalanan dostluk anlaşmasına dayanmaktadır. 94 yıldır devam eden ilişkiler, diğer alanlarda olduğu gibi ticaret alanında da kendisini göstermektedir. 13 Kasım 1930 tarihinde imzalanan Türkiye-İsviçre Ticaret Mukavelesi, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin başlangıcı olarak kabul edilmektedir.

Avrupa’nın önemli ve ekonomik olarak istikrarlı ülkelerinden biri olan İsviçre, dünyaca ünlü birçok marka ve kuruluşa sahiptir. Genellikle dayanıklılığı ve kaliteli oluşuyla tanınan ürünlerin bazı hammaddeleri Türkiye’den ithal edilebilmektedir. 2017’de İsviçre ile Türkiye arasındaki ikili ticaret hacmi 7 Milyar 788 Milyon Dolar’a ulaşmıştır.