Havayolu Lojistiğinde Gıda Taşımacılığı

Yayın Adı: Dünya Gıda Dergisi
Yayın Tarihi: 1 Eylül 2018

Havayolu lojistiğinin diğer taşıma türlerine göre lojistik sürecini hızlandırdığını ve zaman kazandıran bir öneme sahip olduğunu söyleyen Fevzi Gandur Logistics Hava ve Deniz Taşımacılığı Genel Müdürü Haşan Şafak, havayolu lojistiğinde bölgesel network ağlarının oldukça önemli olduğunu kaydetti. Mars Lojistik Hava ve Deniz Kargo Türkiye Hava ihracat Satış ve Operasyon Müdürü Bora Sarp ise, “Özellikle okyanus aşırı ülkelere varış süresi dikkate alındığında, vazgeçilmez bir taşıma modeli olduğu dikkat çekmektedir” dedi.

Havayolu lojistiğinin uluslararası ticarette, acil ve önemli yüklerin kullanıldığı bir taşıma çözümü olduğunu söyleyen Fevzi Gandur Logistics Hava ve Deniz Taşımacılığı Genel Müdürü Haşan Şafak, “Diğer taşıma modlarına göre daha maliyetli olmasına rağmen, lojistik süreçleri hızlandıran ve zaman kazandıran bir öneme sahiptir. Havayolu lojistiğinde bölgesel network ağları da oldukça önemli. Birçok farklı destinasyona hızlı ve güvenli taşıma gerçekleştirmek mümkün oluyor. Fevzi Gandur Logistics olarak, Amerika’dan Uzakdoğu’ya kadar geniş bir coğrafyada güçlü yerel ağlarımız sayesinde, havayolu lojistiğinde fark yaratmaya çalışıyoruz” dedi.

Havayolu lojistiğinde taşınmaya uygun olmayan gıda ürünleri hakkında Şafak, “Genel olarak taşınması yasak olan spesifik ürünler bulunmuyor. Havayollarının münferit şekilde kendi iç prosedürlerinin farklılıklarına göre bazı ürünlerde kısıtlamalar olabiliyor. IATA taşımacılık kurallarında da bu konuda çok keskin bir şekilde ayrım yapılmıyor” diye konuştu. Şafak, “Daha önceleri müşterilerin istekleri doğrultusunda sadece uçuş öncesi ve uçuş sonrası belirli sıcaklık aralığında soğuk hava depolama hizmeti verilmekteydi. Ancak artan bilinç ve farklı talepler doğrultusunda artık ürünler, soğuk zincirli özel uçak konteynerleri ile uçak içerisinde de zincir bozulmadan sürece dâhil olabiliyor.