e ticaret lojistiği nedir, e-ticaret sektöründe lojistik süreçleri, e-ticaret lojistik firmaları

E-ticaret Lojistiği

Teknoloji gelişiminin bir parçası olan internet, erişimin kolaylaşması ve kullanım oranlarının artışıyla birlikte alışverişin online olarak da yapılabilmesini mümkün kılarak e-ticaret kavramını ortaya çıkarmıştır. Günümüzde sıkça kullanılan e-ticaret platformlarında, kişiler diledikleri ürünü sipariş vermekte ve ortalama olarak 2 ila 5 gün içerisinde teslim alabilmektedir. Çoğu zaman bu süre daha da kısalabilirken, şirketler tarafından gün içinde teslimat seçenekleri de sunulabiliyor.

Fevzi Gandur Logistics olarak e-ticaret sektörüne lojistik, depolama ve fulfilment hizmetleri sunuyoruz.

E-ticaret Sektöründe Lojistik Süreçleri

Talep edilen ürünlerin teslimat ve tedarik süreçleri, e-ticaret firmalarının başarı kıstasını ve hedef kitle üzerindeki imajını da doğrudan etkilemektedir. Talebin doğru zamanda karşılanabilmesi için, ürünlerin stok takibinin kontrol altında tutulması, maliyet yönetimi, etkili bir planlama ve ulaştırma ağı gereklidir. Özellikle ürünlerin teslimat öncesi tutulduğu depolarda hızlı ve kusursuz bir organizasyon oldukça önemlidir.

Stoğu biten ürünlerin zamanında tespit edilmesi ve sisteme girilmesi talebin doğru karşılanabilmesini sağlamaktadır. Ürünün niteliğine göre (Elektronik, kırılabilen ürünler vb.) sorunsuz bir şekilde ve tüketiciye en kısa sürede ulaştırılması e-ticaret firmalarının sorumlulukları arasındadır. Tüm bu sorumluluk ve organizasyonun doğru bir şekilde yönetilebilmesi, e-ticaret lojistiği ile mümkün olmaktadır.

E-ticaret Lojistik Firmaları

E-ticaret firmaları bu gereklilikleri karşılayabilmek adına lojistik operasyonlarını kendi yapısı içerisinde sürdürebilmekte veya dışarıdan profesyonel hizmet alımına gidebilmektedir. E-ticaret lojistiğini öz kaynaklarıyla sürdürmek isteyen firmalar maliyet yönetimi konusunda zorlanabilmektedir. Çünkü bu organizasyonda yapılan hatalar, doğrudan ürün maliyetlerine etki etmekte ve tüketiciye ulaşana dek ürün fiyatlarının artmasına neden olmaktadır. Bu durum, e-ticaret firmalarının diğer ulusal ve uluslararası rakipleriyle rekabet etmesini de zorlaştıran bir unsurdur. Dolayısıyla, en uygun fiyatlı ürünün, en doğru kişiye en hızlı şekilde ulaştırılması kusursuz bir e-lojistik ağıyla mümkündür.

Fevzi Gandur Logistics olarak, e-ticaret sektörüne yönelik fulfilment hizmetler sunarak ihtiyaçlarını profesyonel bir bakış açısıyla yerine getiriyoruz. Bu kapsamda, e-ticaret firmalarını doğru şekilde analiz etmeye özen göstererek, zaman ve maliyet avantajı yaratacak özel çözümler sağlıyoruz. E-ticaret firmalarına kendi işlerine odaklanma imkanı sunarak, teslimattan depolamaya tüm süreçleri biz gerçekleştiriyoruz. Böylece firmaların satışlarını artırma ve hedeflerine ulaşabilmesi yolunda onlarla birlikte hareket ediyoruz.

Bu alanda stok kabul, kalite kontrol, ürün barkodlama, stok takip, sipariş toplama, fatura/irsaliye basım, sipariş paketleme, promosyon, insert ekleme, kargoya teslim, iade kabulü, kontrol ve yeniden stoklara alma gibi hizmetler veriyoruz. Müşteri memnuniyetinin sağlanabilmesi adına, tedarikçi-alıcı arasındaki tüm işleyişte verimliliği ön planda tutuyoruz.