Çekya Parsiyel Komple İthalat ve İhracat Taşımaları

Çekya’ya Komple ve Parsiyel Taşımacılık

Çekya hem coğrafi konumu hem de ticaret hacmi itibarıyla, Türkiye’den birçok lojistik faaliyetlerin gerçekleştiği ülkelerin başında gelmektedir. Fevzi Gandur Logistics olarak, Çekya’ya parsiyel ve komple taşımacılık gerçekleştiriyoruz. Bu ülkeye, hem komple hem de parsiyel yükleri transit sürelere önem göstererek ulaştırabilmekteyiz. Etkili acente ağımız sayesinde bu bölgede fark yaratabilecek tüm paydaşları en etkili biçimde kullanabiliyoruz. Fevzi Gandur Logistics olarak, çevre dostu araçlarımız ve güçlü teknolojik altyapımızla Avrupa’daki transit geçiş güzergahlarının merkezinde yer alan Çekya’ya taşımacılık organizasyonumuzu başarıyla sürdürüyoruz.

Fevzi Gandur Lojistik olarak Çekya ithalat ve ihracat yüklerinizde hizmetinizdeyiz.

Türkiye’den Çekya’ya İhracat

Türkiye’de 80’e yakın Çekya sermayeli firma faaliyet göstermektedir. Türkiye’deki Çekya yatırımlarının değeri yaklaşık 700 milyon ABD Doları’dır. Ülkemizden yapılan Çekya ihracat taşımalarında genellikle otomotiv yedek parçası, tekstil, makine, gıda, kauçuk, plastik, demir ve çelik ürünleri ihraç edilmektedir. 2017 yılında Türkiye’nin bu ülkeye olan ihracatı 908 Milyon Dolar’a karşılık gelmektedir.

Türkiye’nin Çekya’dan İthalatı

Çekya’da 70 Türk şirketi faaliyet göstermektedir. Son 15 yıllık dönemde Türkiye’nin Çekya’daki doğrudan yatırımlarının değeri 18 milyon ABD Doları’na ulaşmıştır. Çekya’dan ülkemize başlıca taşıt parçaları, elektrikli makineler, plastik ve demir ithal edilmektedir. Türkiye’nin Çekya’dan ithalatı 2017 yılı itibarıyla 2,82 Milyar Dolar olmuştur.

Türkiye ile Çekya Arasındaki Ekonomik İlişkiler

Çekya, Orta Avrupa’nın merkezinde ulaşım ve lojistik açısından son derece avantajlı bir konumdadır. İhracata dayalı ekonomi modeli benimseyen Çekya, komşusu olan ülkelerle entegre bir dış ticaret hacmine sahiptir. Türkiye ile Çekya eski adıyla Çek Cumhuriyeti ilişkileri, 1924 yılında ilk diplomatik ilişkilerin kuruluşuyla başlamıştır. Yıllar içinde dostane bir şekilde ilerleyen ve yaklaşık 3 bin vatandaşımıza ev sahipliği yapan Çekya ile ülkemiz arasındaki olumlu ilişkiler, ticarete de yansımıştır.

Türkiye ile Çekya arasındaki ikili ticaret hacmi 2017 yılında 3,73 milyar ABD Doları olarak gerçekleşmiştir. 2016 yılına kıyasla % 10.9’luk bir artışa tekabül eden bu oran, iki ülke arasındaki ihracat ve ithalat potansiyelinin giderek arttığının bir kanıtıdır.