Lojistik Sektöründe Dijital İçerik İle Pazarlama Ve Satış

Ticarette hızlı olan ve zamanı iyi kullananların tercih edildiği bir dönemdeyiz. En basitinden internet üzerinden yapacağımız bir alışverişte dahi aynı gün teslimat yapan e-ticaret sitesi varsa onu tercih ediyoruz.

Dolayısıyla ticaretin tüm paydaşları “daha hızlı” olabilmenin peşinde. İşte bu yüzden lojistik hizmetleri konusundaki arayışlar da, lojistik sektöründe faaliyet gösteren şirket sayısı da her geçen gün artıyor.

Bu noktada akıllara, “Lojistik markaları bu yoğunluktan nasıl sıyrılabilir, farklılaşmak için neler yapabilir?” soruları geliyor.

Yapılan araştırmalar ve anketler bu soruların yanıtlarına dair ipuçları veriyor.

B2B iş modeline sahip sektörlerde, içerik sunan ve satın almayı tetikleyici göstergeler paylaşan şirketlerin daha çok tercih edildiği görülüyor. Bununla birlikte şirketlerin kendi sektörlerine dair deneyim ve bilgilerini göstermelerinin satın alma sürecinde oldukça etkili olduğu da bu raporlarda net olarak ortaya konuluyor.

B2B’de alıcıların, satın alma öncesinde araştırmaya ve incelemeye zaman ayırması bu konuda önemli bir etken olarak görülürken, sektörde işin doğru ve verimli bir şekilde yapılmasını sağlayacak bilgi ve birikime sahip olduğunu kanıtlayabilen şirketler, alıcılarının zihninde ön plana çıkarak fark yaratıyor.

Dolayısıyla neler yapabileceğini değil, neler yaptığını gösterebilen şirketler ön planda oluyor.

Lojistik Sektöründe Dijital İçerik Pazarlaması ve Satışa Etkisi

B2B de dijitalleşme ve içerik pazarlamasının yaygınlaşması ile birlikte boyut değiştiriyor.

Dijital pazarlama stratejileriyle ürünü ya da hizmeti satmak istediğiniz şirketin yetkilisinin karşısına çıkmanız mümkün. Tabi dijital pazarlamanın en önemli unsularını göz önünde bulundurmak gerek; etkili bir içerik pazarlama planı, güncel bir blog sayfası ve modern bir web sitesi.

Bu unsurlar potansiyel alıcıların aklına gelebilecek tüm soruları yanıtlayan bir platform yaratmanıza olanak sağlar. Yine de içerik pazarlamanın, B2B pazarlamanızı sihirli bir şekilde hızlandırmayacağını bilmek gerekir. Bazı şirketler, içerik pazarlamasının bir müşterinin satışa dönüşme hızını artırmasını bekler ancak durum elbette böyle gelişmeyebilir.

İçerik pazarlama planı, blog ve web sitesine ilave olarak geleneksek reklamcılık yöntemlerini kullanmak, içeriğe her zaman iyi bir destek olacaktır. İçerik pazarlaması müşterilerinizi satışa doğru adım adım, kontrollü ve kesin bir şekilde beslemeye katkıda bulunur. Bunu sağlayabilmek için de öncelikle hedef kitlenizin kim olduğunu bilmeniz gerekir. Pazarınızda hangi kitleyi hedef almak istediğinizi ortaya çıkarmanın yolu ise potansiyel müşterileri araştırmak ve mevcut müşterilerinizle diyalog kurmaktan geçiyor.

“Peki içerik pazarlamasında başrolde kim olmalı?” derseniz, başrolde her zaman satış ekibi olmalıdır.

Biz, Fevzi Gandur Logistics olarak, pazarlama faaliyetlerimizi bu tema ile örtüşen bir yapıda yürütüyoruz. Gerek sürekli olarak pazar araştırması yapan Tele Marketing ekibimizle, gerekse de dijital ve diğer platformlarda yürüttüğümüz tanıtım çalışmalarımızla markamızı alıcıya ulaştıran bir düzene sahibiz. İçerik pazarlaması stratejimizi geliştirirken, müşterilerimizin ve iş ortaklarımızın sorabileceği tüm soruları cevaplar nitelikte içerikler üretiyor, sektördeki genel-güncel sorun ve çözümleri markamızın çatısı altında nasıl ele aldığımızı aktarıyoruz.