Lojistik Sektöründe Hedefe Giden Yol: Doğru Pazarlama

Globalleşme, üretim pazarlarının ve satın alma modellerinin gelişimi lojistiği her alanda vazgeçilmez bir ihtiyaç haline getirdi. Bu ihtiyacı karşılamak adına da sadece Türkiye’de değil tüm dünyada irili ufaklı binlerce “Lojistik hizmeti sunan firmalar” kurulmuştur.

İnsanıyla, sunduğu hizmetiyle, sürdürülebilir olmakla, kalite standartlarıyla ve teknolojik altyapısı ile bu büyük pastada ayrışan şirketlerin kendilerini ve yaptıklarını en doğru şekilde anlatmaları onları bir adım daha öteye taşımakta, bilinir olmalarını sağlamaktadır. Bilinmek ve güvenilmek her sektörde olduğu kadar lojistik sektöründe de önemli bir ayrıcalıktır. Pazarlama ya da daha net tabiri ile “doğru pazarlama” da bir şirkete bu ayrıcalığı sunmak üzere lojistik sektöründe olmazsa olmaz bir yöntemdir.

Müşterilerinizi İyi Tanımak Hayati Önem Taşıyor

Müşterilerinizi doğru tanır, onların ihtiyaç ve beklentilerine doğru cevap verirseniz sizinle çalışmaktan keyif alırlar. Bu sayede güvenilir, bilinir olabilirsiniz. Fevzi Gandur Logistics olarak 70 yılı aşkın süredir lojistik sektöründe hizmet veriyoruz. “Müşteriniz kim?” sorusuna rasyonel olarak cevap verebiliyorken, bu sorunun tam karşılığını verebilecek netliğe sahip olamıyorduk.

Kiminle çalışıyoruz? Kiminle çalışamıyoruz? Bizi en çok tercih eden müşterimizi ne sıklıkla ziyaret ediyoruz? Müşterilerimiz hangi hizmetlerimizi bizden alıyor, hangilerinde bizi tercih etmiyor? Bu ve bunun gibi birçok sorumuz yanıtsız kalıyordu. Müşterilerimizi büyük bir çerçevede özel hissetmelerini sağlayacak hafızamızı, müşterimizi gören ve duyan personelimizin kişisel hafızasından ibaretti.

CRM (müşteri ilişkileri yönetimi) yapmaya yönelik satış stratejisi kurgulamaya çalışsak da bu konuda eş zamanlı bir uygulama sağlayamıyorduk. Bu nedenlerle büyüme stratejimizin bir parçası olarak 2017 yılının başında Salesforce yatırımı yapma kararı aldık. Bu yatırım için Türkiye’nin en tecrübeli Salesforce çözüm ortağı olan Inspark ile proje yürütmeye başladık.

Pazarlama Sürecinde Salesforce’un Etkisi

Inspark, kısa sürede şirket dinamiklerimizi ve hedeflerimizi anlayarak Salesforce’u bir terzi edasıyla Fevzi Gandur Logistics için kurguladı. Yaklaşık 2 yıldır kullanmakta olduğumuz Salesforce sonrasında doğru, etkin, verimli ve analitik bir satış ve pazarlama yapısı oluşturduk.

Salesforce şu anda tüm Türkiye ofislerimizde görev yapan satış ekiplerimiz ve pazarlama ekibimiz tarafından aktif olarak kullanılıyor. Günlük kullanımın önemini projenin başından itibaren hep vurgulamaya çalışıyoruz. Güncel ve doğru verilerin girilmesi halinde Salesforce’un hayatlarını nasıl kolaylaştırdığı konusunda ekibimize her zaman yol göstermeye çalışıyoruz.

An itibariyle geldiğimiz noktada “Salesforce’da varsa olmuştur, yoksa olmamıştır.” diyoruz.